Dan jabuka

Autor: Ana Kreković, 4. 4. 2018.

Dan jabuka

Ove školske godine 2017./2018. uključili smo se u projekt „ Mi jedemo odgovorno“ ( We eat Responsibly!).  Projekt je sufinanciran od strane Europske unije i novi je međunarodni projekt koji se bavi zdravom i odgovornom prehranom.

Projekt podupire odgajatelje i učitelje u uključivanje tema o odgovornoj prehrani te povećava svijest roditelja i društva općenito o globalnom utjecaju naših svakodnevnih odluka.

Za temu odabrali smo Dan jabuka koji predstavlja bitnu poveznicu u zdravoj prehrani. Jabuka je naime prava mala riznica sastojaka koji pozitivno utječe na naš organizam.

Projektni dan smo razradili u nekoliko koraka :

1. korak- analiza prehrambenih navika roditelja, učenika i djelatnika škole kroz ankete koje smo  pripremili za analizu.

2. korak - stvoriti plan rada-eko koordinatorice izradile su kalendar lokalnih OPG-ovaca (eko

proizvodi)

3. okupiti tim – Eko odbor

4. korak - eko kodeks- DOMAĆE JE ZDRAVO. KUPUJMO DOMAĆE!

5. korak- obavijestiti medije

6. korak- realizacija projekta- Dan jabuka

Sudjelovali su svi učenici, učitelji, roditelji, predstavnici lokalne zajednice, udruga DND-Društvo Naša djeca  koji su imali svoje radionice.

U uvodnom dijelu  eko koordinatorica Lidija Bregant Jelić imala je prezentaciju o analizi upitnika za prehrambene navike, te prezentacija  rada Eko škole koju je imala učenica osmog razreda  Doris Divković. Također prezentaciju je imala  glavna sestra  s Dječjeg odjela Opće bolnice Gospić Manda Pavičić Naglić koja je govorila o važnosti upotrebe jabuke svakodnevno.

Bilo je tu raznih natjecateljskih aktivnosti, od guljenje jabuke tupim nožem ( za odrasle) te nošenje jabuke na drvenoj žlici-kuhači ( za odrasle i za djecu)

Također smo imali tajno povjerenstvo koje je bilo zaduženo za kolače. Plan je bio kušati  kolače i odlučiti se koji je kolač bio najukusniji, najzdraviji i najljepši. Nagrada je bila vrećica jabuka.

Ulaznica za sudjelovanje  je NEŠTO SLATKO OD JABUKA- mašti na volju!!!

Poruka projekta  JEDIMO MANJE, ZA BOLJE STANJE!!!

Kakva je atmosfera bila za Dan jabuka najbolje pokazuju fotografije. Bilo je zabavno i edukativno.

SLIKE

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "dr. Ante Starčević" Pazarište Klanac / Klanac 3, HR-53212 Klanac / os-astarcevic-klanac.skole.hr / ured@os-astarcevic-klanac.skole.hr